Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Akademiet

Dato
Mandag d. 9. oktober 2023, kl. 13:00
Sted
Konfirmandhuset, Flodvej 73, 2765 Smørum
Medvirkende
Iben Danielsen

Præsidentfruer i USA har spillet mange roller, men en af dem som bør huskes er Eleanor Roosevelt, gift med præsident Franklin D Roosevelt og engageret i hans New Deal som løftede USA fra økonomisk krise og fattigdom til det industrisamfund, som den nuværende præsident gerne vil gense. Det var Eleanor Roosevelt som skabte News Deals sociale sider. 

Som første dame skrev hun dagligt en klumme i avisen om hverdagen i det hvide hus. Hun arbejdede som social reformator, diplomat og forfatter, og var tre gange nomineret til Nobels fredspris, da hun var med til at skrive menneskerettighedserklæringen efter 2. verdenskrig. Citat: ”En kvinde er ligesom en tepose, du ved ikke hvor stærk den er før den har været i varmt vand”

Iben Danielsen (1956) er journalist og forfatter til en række fagbøger, og biografien, ”Mor som Pige” sammen med Jytte Abildstrøm, samt tre romaner.